کودکان چهره‌های فراموش شده بیماری عالم گیر ایدز

طبق گزارش یک گروه طرفدار کود ک، حدود ‪ ۲/۳‬میلیون کودک زیر ‪ ۱۵‬سال در سراسر جهان آلوده به ویروس اچ.آی.وی هستند که دسترسی چندانی به درمان‌های مناسب ایدز ندارند. به گزارش خبرگزاری رویترز از سازمان ملل، "آن ونمان" مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل یونیسف در مورد گزارش هفت گروه بشردوستانه گفت:
"در همه‌گیری ایدز کودکان چهره‌های فراموشی شده این بیماری هستند." در این گزارش آمده است: بیش از ‪ ۹۰‬درصد کودکان آلوده به اچ.آی.وی، ویروس عامل ایدز در جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کنند.
در این مناطق تشخیص بیماری به ندرت صورت می‌گیرد، درمان بیماری پرهزینه است و بیشتر داروهای موجود برای بزرگسالان تولید می‌شود...

کودکان وایدز,کودکان,بیماری ایدز

وینان گفت: "اگر بیماری کودکان تشخیص داده نشود، درمان آنها نیز امکانپذیر نخواهد بود."
بیشتر کودکان از طریق مادرانشان در دوران بارداری به این ویروس آلوده می‌شوند. با وجود آنکه با مصرف دارو امکان جلوگیری از انتقال این بیماری از مادر به جنین وجود دارد، اما فقط ‪ ۱۰‬درصد این مادران دارو دریافت می‌کنند.
براساس این گزارش این کودکان به ندرت داروهای ضد ویروس ایدز دریافت می‌کنند.
بیشتر کودکان آلوده به اچ.آی.وی درصورتی که درمان نشوند قبل از پنجمین سال تولد جان خود را از دست می‌دهند.
از سوی دیگر "چارلز مکورماک" رییس و مسئول اجرایی موسسه "نجات کودکان آمریکا" گفت: میزان ابتلا به ایدز در بین دختران نوجوان و انتقال این بیماری از مادر به کودک با وجود ارایه درمان‌های مناسب طی ‪ ۱۵‬سال گذشته، رو به افزایش است.
این گزارش جدید و گزارش قبلی صندوق کودکان سازمان ملل یونیسف نشان داد هر سال بیش از ‪ ۶۵۰‬هزار کودک زیر ‪ ۱۵‬سال به ویروس اچ.آی.وی آلوده می‌شوند بطوری که در حال حاضر ‪ ۲/۳‬میلیون کودک به این ویروس آلوده هستند.
این گزارش افزود: از هر ‪ ۲۰‬کودکی که به درمان اچ.آی.وی نیاز دارند، تنها یک کودک این درمان را دریافت می‌کند.
از هر شش نفری که بر اثر ابتلا به ایدز جان خود را از دست می‌دهند یک نفر آنها کودکان زیر ‪ ۱۵‬سال است.
هر دقیقه یک کودک زیر ‪ ۱۵‬سال بر اثر بیماری‌های مرتبط با ایدز جان خود را از دست می‌دهد و در هر ‪ ۱۵‬ثانیه یک جوان ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۴‬سال به اچ.آی.وی آلوده می‌شود.
در این گزارش آمده است عدم انجام تحقیقات برای مبارزه با ایدز در کودکان به این معنا است که دقت درمان‌ها کمتر و هزینه آنها بیشتر است.
همچنین محور تولید داروهای جدید اساسا بر بزرگسالان تمرکز دارد.
به گفته "پیتر پیوت" مدیر اجرایی ‪ ، UNAIDS‬بیش از ‪ ۴۰‬میلیون نفر در جهان به ویروس اچ.آی.وی آلوده هستند، اما میزان آلودگی در چند کشور آفریقایی کاهش نشان می‌دهد.

/ 0 نظر / 40 بازدید