زندگینامه فرید زلاند ( آهنگساز )

فرید زَلاند (پشتو :ځَلاند) (زولاند هم نوشته شده‌است)زاده ۹ مرداد سال ۱۳۳۴ خورشیدی در کابل، آهنگ‌ساز، خواننده و موسیقی‌دان افغان است. فرید زلاند با خوانندگان نامدار ایرانی از جمله داریوش، گوگوش، ابی، ستار، معین، منوچهر سخایی و هایده همکاری کرده‌است. او فرزند استاد جلیل زلاند آهنگساز افغان است. برادران و خواهران او سهیلا زلاند، شهلا زلاند و وحید زلاند همگی خواننده‌اند.

زلاند در ۹ مرداد سال ۱۳۳۴ خورشیدی در کابل به دنیا آمد. موسیقی را همانند بیشتر اعضای خانواده اش نزد پدرش استاد جلیل زلاند آهنگساز افغان فرا گرفت. در سال ۱۳۴۸ خورشیدی به تهران مهاجرت کرد، او در این شهر وارد هنرستان عالی موسیقی شد. در این مدت او به موسیقی سازی برای بسیاری از خوانندگان پرآوازه ایرانی پرداخت. پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ او نیز همانند بسیاری از هنرمندان ایرانی مجبور به ترک ایران شد.در سال ۱۳۵۸ با نیکو معنوی ازدواج کرد[نیازمند منبع]. اما این دو علیرغم داشتن پسری به نام «رهی» از هم جدا شدند. نیکو معنوی هم اکنون در لندن زندگی می‌کند[نیازمند منبع].

فرید زلاند پس از رفتن به لس آنجلس به آهنگ سازی ادامه داد. فرید زلاند پس از مدتی با کمک برخی از دوستان هنرمندش اقدام به تاسیس شرکت موسیقی آونگ کرد. او مدتی نیز ریاست این شرکت را بر عهده داشت اما بعداً با علت بروز برخی مشکلات از این شرکت خارج شد.

او هم اکنون در لس آنجلس زندگی می‌کند.

زلاند و ایران

زلاند اگر چه افغان است علاقه فراوانی به کشور ایران دارد. در واقع می‌توان گفت کارهای مشهور او بیشتر در موسیقی ایرانی است تا موسیقی افغانستان.فرید زلاند خود را پاسدار موسیقی ایرانی می‌داند. او در برخی موسیقی‌هایی که برای خوانندگان ایرانی ساخته از آهنگ‌های افغانستان استفاده کرده‌است. از این جمله می‌توان به آهنگ من آمده‌ام (گوگوش) اشاره کرد. در سال ۲۰۰۸ فرید زلاند خواننده‌ای بنام راستین را معرفی کرد که بزودی توانست طرفداران زیادی برای خود جذب کند.

از جمله آهنگ‌های مطرح فرید زلاند می‌توان به یاور همیشه مومن (داریوشنون و پنیر و سبزی (داریوش و ابیستاره دنباله‌دار (ابی)، این درو واکن باد بیاد (شاهرخقلندر (داریوش)، گل پونه (ستارهم‌صدا (داریوش)، هزار و یک شب (ابی)، کار من (داریوش)، من آمده‌ام (گوگوشمعلم بد (ابی)، نرگس شیراز (هایدهنازنین (داریوش)، پادشه خوبان (هایده)، راه من (داریوش)، روزای روشن (هایده)، شب‌شکن (داریوش، شبا همش به میخونه می‌رم من (هایده)، شقایق (داریوش)، شانه هایت (هایده)، ولایت (داریوش) اشاره کرد.

 

/ 0 نظر / 81 بازدید