گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

بیوگرافی ماریو مونیچلی
نویسنده : منصور داودی - ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ آذر ۱۳٩٠
 


مونیچلی، با کمدی‌های واقع‌گرایانه، "نمک" جنبش جدی و تلخ نئورئالیسم ایتالیا شناخته می‌شد.

مونیچلی کارگردانی در سینما را در سال 1939 شروع کرد، اما در سال های پس از جنگ جهانی دوم و در ارتباط با سبک نئورئالیسم بود که کمدی تلخ او شکل گرفت.

ماریو مونیچلی جوایز بسیاری دریافت کرد و چهار بار نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی سال شد.

مونیچلی برای فیلم "جنگ بزرگ" (1958) از جشنواره سینمایی ونیز جایزه "شیر طلایی" دریافت کرد.

او سه بار از جشنواره سینمایی برلین جایزه "خرس نقره‌ای" دریافت کرد.

مونیچلی بیش از 70 فیلم سینمایی کارگردانی کرد. او در کمدی‌های انتقادی خود زندگی ساده مردم عادی را روایت می‌کند که در موقعیت‌هایی خطیر قرار می‌گیرند.

فیلم سینمایی "بورژوای کوچک کوچک" محصول سال 1977 مورد استقبال فراوان قرار گرفت.این فیلم داستان زندگی پدری است که قاتل پسر خود را دستگیر می کند و او را در منزل خود شکنجه می‌دهد و به قتل می‌رساند.

فیلم‌های مونیچلی در به شهرت رسیدن بازیگرانی مانند مارچلو ماسترویانی، ویتوریو گاسمن و کلودیا کاردیناله مؤثر بود. او بارها با توتو و آلبرتو سوردی، دو کمدین مشهور ایتالیا همکاری کرد.

از میان فیلم‌های مونیچلی "زندگی سگی"، "دزد و پاسبان‌ها"، "توتو به رم می‌‌رود"، "دردسر بزرگ در خیابان‌ مدونا" و "پدران و پسران" معروفیت بیشتری دارند.

فیلم سینمایی "مرحوم ماتیا پاسکال" محصول 1985 با هنرنمایی مارچلو ماسترویانی در نقش ماتیا پاسکال از برجسته‌ترین کارهای این کارگردان به شمار می‌رود. این فیلم بر پایه داستانی از لوییجی پیراندلو، نمایشنامه‌نویس نامی ایتالیا، ساخته شده است.

مونیچلی به عقاید چپ گرایش داشت و اغلب در برابر دولت‌های محافظه‌کار کشور خود موضع می‌گرفت.