گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

زندگینامه حاج عبدالله بابازاده
نویسنده : منصور داودی - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
 


مرحوم حاج عبدالله بابازاده هاوستین (پدربزرگ مادری من)


روستای هاوستین (هاویستین) یکی از روستاهای تابعه شهرستان مرند در استان آذربایجان شرقی می‌باشد. جاده ارتباطی شوسه این روستا که آن را به شهرستان مرند مرتبط می‌کند از مرند آغاز شده و پس از گذر از زنوز، زنوزق، روستای دارانداش به روستای هاویستین می‌رسد. روستاهای همسایه این روستا عبارتند از، ازشمال به روستای هلق و اویندین، از جنوب به روستاهای دارانداش و خانه سر، از شرق به مزارع آقچای، روستای کمار و ودید متصل است. این روستا از غرب به کوه پشته باشی منتهی است.
پدربزرگم 40 سال پیش به خاطر قرار داشتن روستای هاوستین در ارتفاعات و صعب العبور بودن این روستا و همچنین عدم امکان ایجاد کشاورزی و دامداری حرفه‌ای به خاطر منابع پایین آب دراین ارتفاعات به روستای ایری سفلی که 10 کیلومتری هاوستین واقع شده است مهاجرت کرد. روستای ایری سفلی ازلحاظ اقلیمی برای کشاورزی، دامدای و زنبورداری بسیار مطلوب می‌باشد.  بهطوری که حاج عبدااله در هر سه زمینه رشد چشم‌گیری در مقایسه با همشهریان عزیزم کرده بود. او مردی بسیارخوش قلب، دلسوز و مهربان بود. خاطرات بسیار خوی ازایشان دارم. مثلا هیزم شکستن را به من آموخت. تازه به سربازی رفته بودم. در فرصتی مناسب مرخصی گرفته و برای تفریح به ایریسفلی رفتم. پدربزرگ از من خواست تا برای بخاری ذغالی کمی هیزم آماده کنم. من هم وسط حیاط شروع کردم به هیزم شکستن. بعد از حدود یکساعت تنها چند هیزم را توانستم آماده کنم. تا اینکه پدربزرگم به خاطر تاخیر من  آمد. با اینکه آن روزها به خاطر سن بالا و کسالت جسمانی وضعیت خوبی نداشت اما با مهارت خاص و بدون کمترین زور با تبر هیزم ها را خورد می‌کرد. آن لحظه فهمیدم که قدرت فکر بالاتر از قدرت زور و بازو است.
فرزندان : حسین - حسن - خیرالله - نازنین و سکینه
نوه ها : گلی بابازاده - ناصر داودی - شکرالله بابازاده- منصور داودی - شهید فتح ا... بابازاده - صادق داودی - ماه بگیم بابازاده - مریم داودی - ربابه بابازاده - سمیه حسن پور - سمیرا بابازاده - رقیه حسن پور- زهرا حسن پور - علی اصغر بابازاده - ماهرخ بابازاده - حسن حسن‌پور- اسماعیل و جبرائیل بابازاده - نیلوفر - نگین  و ندابابازاده - علی اصغربابازاده(پسر دوم شکرا...)
نتیجه ها : پرتو , پریا , محمد مهدی ایمانزاده - امیرصدرا داودی - رضا بابازاده - دنیا احمدیان
دامادها : جابر داودی - محمد حسن پور

او دو بار ازدواج کرد. دایی حسین حاصل ازدواج اول و مابقی بچه ها از ازدواج دوم یعنی مادربزرگ من فاطمه سورا  هستند.

همانطور که گفتم شغل اصلی ایشان کشاورزی، دامداری و زنبورداری بود. به طوری که در طول عمر پر برکتش صاحب چند قطعه باغ زردآلو، مزرعه ، گله گاو و گوسفند بود.

وی بر اثر سرطان پروستات در سن 72 سالگی در گذشت .

مرحوم حاج عبداله شکسته بندی ماهر و با تجربه بود. کار شکسته بندی را به صورت رایگان برای مردم انجام می داد.

 آرامگاه وی در قبرستان روستای ایری سفلی می باشد.

مرگ او برای من شوک بزرگی بود .

من پدربزگم را خیلی دوست داشتم.

اگر این مطلب را خواندید برای شادی روحش یک حمد و سوره بخوانید.