گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

اولین نفتکش دنیا
نویسنده : منصور داودی - ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠
 


تا اواخر دهه 1880 میلادی، قبل از اینکه کشتی نفتکش ابداع شود،نفت خام در بشکه های بزرگ بوسیله کشتی حمل می شد و به کرات پیش آمده بود که بر اثر تلاطم دریا بشکه ها در هم می شکستند و با از بین رفتن محتویاتش ضررهای غیر قابل جبرانی پیش می آمد.
در همین ایام ایده و تبادل نظر دو برادر روسی به نام های لودویگ نوبل و روبرت نوبل مبنی بر حمل نفت خام همچون غله (بصورت فله) مورد مضحکه صاحبان صنایع روسیه بود .بخصوص اینکه چنین ایده ای حتی به فکر امریکایی ها هم نرسیده بود، آنها که از سال 1860 میلادی تجربه حمل دریایی نفت خام را داشتند و کشتی های مختلفی را به این منظور طراحی کرده بودند. علیرغم تمام این اوضاع و احوال، لودویگ نوبل با تلفیق تجربیات خود از طراحی کشتی های بخار گرفته تا کشتی های جنگی با دستاوردهای دیگران در راه تحقق بخشیدن به ایده اش همچنان پیش رفت، تا اینکه در سال 1877 میلادی توانست نخستین کشتی فولادی جهان را سفارش دهد.سفارش ساخت این کشتی به کارگاهی در گوتنبرگ داده شد که قبلا سفارش ساخت چند کشتی را از موسسه تجاری نفتا گرفته بود.دریافت این سفارش همزمان بود با روز عروسی رئیس کارگاه کشتی سازی بنام لیند هولمن ،ولی او بجای شرکت در عروسی بلافاصله به سن پترزبورگ رفت و به اتفاق لودویگ نوبل به طراحی کشتی پرداختند که نفت خام مستقیما در داخل بدنه آن قرار می گرفت و همچنین مانع از حرکت نفت خام می شد .با در نظر گرفتن جریان آب در رودخانه های ولگا و دانوب ، ابعاد و عمق این کشتی طراحی شد. برای آن هشت عدد مخزن متحرک طراحی شد که هنگام عبور از کانال های کم عمق آنها را از کشتی پیاده می کردند . در زمان پرآبی در فصل بهار طی دو هفته امکان سفر این کشتی از دریای بالتیک به دریای خزر وجود داشت.این کشتی ،بنا به ملاحظات آتش در دین زرتشتی به نام پیامبر آن _زوروآستر_نامیده شد .شاید هم لودویگ نوبل مانند دیگر اروپائیان تحت تاثیر آموزه های زرتشت بوده است.
یالمار کروسل نخستین ناخدای کشتی "زرتشت" بود و در ماه may1878 میلادی آن را از دریای بالتیک به باکو رساند.طی سال های 1881 و1882 میلادی شش فروند کشتی دیگر در کارگاه کشتی سازی لیند هولمن ساخته شد و "محمد"و"موسی" و"برهما" و"سقراط" و"اسپینوزا" و"داروین" نام گرفتند.
در سال 1886 نخستین کشتی اقیانوس پیمای حمل نفت خام بصورت فله با نیروی محرکه بخار بنام "پترولیا"به آب انداخته شد که پس از مرگ لودویک نوبل این کشتی بنام وی تغییر نام یافت .پس از اینکه نفتکش"Burdon Sea Old" در پی یک طوفان دریایی در بندر باکو دچار حریق شد و از بین رفت ،تلاش زیادی بکار گرفته شد تا خطر آتش سوزی به هنگام بارگیری و تخلیه بار کاهش یابد .
رقبا ،صاحبان صنایع و مقامات دولتی و بندری روسیه به دقت کشتی "زرتشت" را زیر نظر گرفتند و کپی برداری کردند که نتیجه آن سفارش ساخت 53 فروند تانکر بخار به ارزش 12 میلیون کرون به کارگاه های کشتی سازی موتالا، لیند هولمند، برگ سوند و کوکومس گردید.