گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

بیوگرافی نویسندگان مشهور اسپانیا
نویسنده : منصور داودی - ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳٩٠
 


کامیلو خوزه سلا، رمان نویس و شاعر اسپانیایی به سال 1916 چشم به جهان گشود وی بعد از دوره ابتدایی و متوسطه در دانشگاه به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت، ولی بعدها به ادبیات روی آورد. وی در سال 1989 جایزه نوبل را دریافت نمود.
برخی از آثار خوزه سلا عبارتند از:
خانواده پاسکوال دو آرته
آسایشگاه
ماجراهای تازه و بدبیاری های لاساریودوتورس
کندو
از مینوتاییداسو
سفر به آلکاریا
خانم کالدول با پسرش سخن می گوید
کاتیرا
سان کاملیو
دفتر ظلمات
مازوکایی برای دو مرده
کریستو در برابر آریزونا
مازوکایی برای دو مرده
سان کامیلو 1936


فدریکو گارسیا  لورکا

شاعر برجسته اسپانیایی در 5 ژوئن سال 1899 در دهکده «فوانتو کرو» در ایالت قرناطه به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در «آلمریا» به پایان رسانید و در همین شهر بود که در سال 1923 لیسانس خود را در رشته ادبیات و حقوق گرفت. در سال 1919 روانه مادرید شد و در آنجا با دالی، بونوئل و خوزه برگامتن آشنایی یافت. در سال 1921 «کتاب شعرها»ی او انتشار یافت. در بهار 1930 به نیویورک و کوبا رفت. در سال 1931 با ادوارد دو گارث که مدیر تئاتر دانشگاه «باراکا» بود همکاری کرد و در چند نمایشنامه شرکت نمود.

در سال 1933 – 1934 برای دومین بار به آمریکا رفت و در طی این سفر چندین سخنرانی ایراد کرد. در دسامبر سال 1934 به اسپانیا بازگشت. در ژوئیه 1936 در شورش فرانکو به دست ایادی او کشته شد.


پیو باروخا Pio Baroja

از نویسندگان و داستان‌سرایان معروف اسپانیاست. او به سال 1872 متولد شد. پزشک بود ولی پزشکی را رها کرد و به نویسندگی پرداخت.

پیو باروخا

نویسنده‌ای آزادیخواه و شوخ بود، مانند اونامونو، نسبت به زندگی نظری بدبین داشت. نوشته‌های او شامل بحث درباره مسائلی است که با قراردادهای اجتماعی در تعارض است. تا پایان عمر ازدواج نکرد. آثار او هشتاد عنوان را شامل می‌شود. «بیقراری‌های شانتی آندیا» از مهمترین آثار اوست.


آنا ماریا ماتوته

در 26 ژوییه سال 1926 در شهر بارسلونا اسپا نیا به دنیا آمد . او سومین بچه از بین پنج خواهر و برادر بود . آنا ماریا از کودکی به طبیعت ، نمایش و موزه بسیار علاقمند بود . او در همان ایام داستان هایی می نوشت و آنها را برای د یگران می خواند یا با عروسکی که پدرش به او هدیه داده بود برای اعضای خانواده اش نمایش عروسکی اجرا می کرد .

خانواده آنها هر تابستان به مزرعه مادر بزر گش در دهکده ما نسیبا می رفتند و هم آنجا بود که آنا ماریا عشق ورزیدن به جنگل و گل و رود خا نه را آموخت . ده ساله بود که آتش جنگ داخلی در کشورش شعله کشید . این واقعه زندگی او را کاملا دگرگون ساخت ودنیای کوچکش را از هم پاشید . به این ترتیب او طعم فقر، بدبختی و ظلم را چشید و کاملا با آنها آشنا شد . همین آشنایی تاثیر بسیار عمیقی در او بر جای گذاشت به گونه ای که رد پای آن تقریبا درهمه آثاری که برای بزرگسالان نوشته نمایان است .

او اولین جایزه ادبی اش را در بیست و پنج سالگی دریافت کرد ودر پی آن تاکنون تمامی جایزه های معتبر ادبی کشورش اسپانیا را کسب کرده است ودرزمان حاضر از برجسته ترین نویسندگان کشور اسپانیا به شمار می آید . او صاحب پسری به نام خو آن پابلو است . آنا ماریا برای پسرش ، هنگامی که بچه بود - ونیز برای ما - داستان های زیبا وجذاب بسیاری نوشته است .


آنجل دساودرا رامیرزدو باکدانو

سیاستمدار و شاعر و نمایشنامه نویس اسپانیایی در نوزدهم مارس 1791 در کوردوبا متولد و در بیست ودوم ژوئن 1865 در مادرید درگذشت برخی از آثار وی عبارتند از:

آتولفو
آلیاتار
دونابلانکا دوکاستیلا
دوک آکیتین
دون آلوارو
تسکین خاطر یک زندانی
پیرامون عصر فرانسیس اول شاه فرانسه
آزمون وفاداری


فونس مازراس
آلفونس مازراس از نویسندگان برجسته اسپانیولی در آغاز قرن کنونی است. وی به سال 1884 در «کاتالونیا» متولد شد. از چهارده سالگی به سرودن اشعار و نوشتن داستان های کوتاه و مقالات انتقادی و ادبی پرداخت، که همه در روزنامه های محلی کانالونیا به چاپ رسید. در نوزده سالگی پس از ختم تحصیلات خود به پاریس رفت و دو سال در آنجا ماند سپس به بارسلون رفت و سردبیر یک روزنامه مهم یومیه شد.

اندکی بعد دست از روزنامه نویسی برداشت و صرفاً به ادبیات پرداخت. مجموعه اشعار او به نام «دلیریوم» با موفقیت مواجه شد، ولی موفقیت اصلی وی مربوط به انتشار رمان معروف «ادمون» بود که آن را آغاز تحولی در داستان نویسی اسپانیا دانستند. در سال 1909 رمان دیگر او به نام «تازه پسر» شهرتی فراوان یافت و او را در ردیف بزرگترین نویسندگان اسپانیا قرار داد. از میان آثار او می توان پایان یک ماجرای عشقی، گفتار و کردار استاد مارتی را نام برد.


از آثار وی را به شرح ذیل می توان ذکر کرد:

اشعار دلیریوم
رمان ادمون
تازه پسر
پایان یک ماجرای عشقی
گفتار و کردار استاد مارتیبنیتو پررزگالدوس

 رمان نویس، نمایشنامه نویس و سیاستمدار اسپانیایی در دهم ماه مه 1843 در پلاسک واقع در جزایر قناری به دنیا آمد و در چهارم ژانویه 1920 در مادریت چشم از جهان فرو بست. برخی از آثار وی عبارتند از:

ایپیزودهای ملی
زن دیوانه خانه
پدربزرگ
الکترا
دوشیزه سان کوینتین
پدرو مینیو
سلیا در محلات فقیرنشین
سلیمان خسیس
نیروی اراده
ماریوشا
خواهر سیمونا
متهمین
روح و زندگی باربارا
اخراج قوم مور
چشمه طلایی
وقایع ملی
فورتوناتا
خاسینتا
رحمت
انخل گرا
واقعیت.خوان رامون خیمنز

یکی از نویسندگان و داستان نویسان قرن بیستم اسپانیا می باشد. وی به سال 1881 متولد و به سال 1958 درگذشت. خیمنز در سال 1956 جایزه نوبل ادبی را کسب کرد.

از آثار وی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

من و پلاتو
روح بنفش
نینفیس
اشعار
پل اترو و من
اسپانی های جهان سوم
حیوان درون
تنهایی پرطنین
وحدت
ارواح بنفشه
نیلوفرها
دیوان نیلوفرها
آهنگ های غم انگیز باغ های دوردست
مرثیه های ناب
مرثیه های رقت بار
انزوای پر طنین
جاودانگی
سنگ و آسمان
پلاترو و من و من و خوک من.


فرناندو آربال

در سال 1923 در اسپانیا متولد گردید.

برخی از آثار او عبارتند از:

پیک نیک در میدان جنگ
گورستان اتومبیل
دود دژخیم
گورستان ماشین
دوچرخه مرد محکوم
فاندو ولیز
مناجات و دو جلاد.


ویسنته الکساندره

شاعر و سخنور اسپانیایی به سال 1898 متولد و به سال 1984 جان سپرد. نخستین دفتر شعر او در سال 1938 به چاپ رسید. در سال 1977 موفق شد جایزه نوبل را دریافت کند.

برخی از آثار او عبارتند از:

قضا
نابودی یا عشق
سایه بهشت
هوس زمین
تولد نهایی
داستان قلب
دیدارها
اشعار عاشقانه
پیکاسو
قلمرویی پهناور
اشعار مصرف.

خوزه فرانسس

نویسنده اسپانیایی قرن نوزدهم از جمله نویسندگانی است که داستان هایش بیشتر درباره زن نگاشته شده است . اما داستان چهره هنرپیشه نوع دیگر است ؛ زیرا که زن اساسا نقشی که در آن ندارد .دراین داستان از هنر پیشه یی سخن به میان می آید که نمی داند چهره اش در ارائه نقش نمایشنامه بعدی چه حالتی باید داشته باشد؛اما در پایان داستان به یافتن چنین حالتی باید داشته باشد. اما در پایان داستان به یافتن چنین حالتی در چهره خود به گونه یی غیر عادی توفیق پیدا می کند.


مانریک

نویسنده اسپانیایی می باشد. 
اثر معروف وی با عنوان فناپذیر می باشد که به بیشتر زبان های دنیا ازجمله به زبان ایرانی چاپ و ترجمه گردیده است


سرافین استبانزکالدرون

نویسنده اسپانیائی و استاد شعر ومعانی و بیان در کانادابه خاطر آشنائی با زندگی وطرز رفتار مردم آندالوزی سخت شهرت دارد واو رایکی از پدران رمان اسپانیا دانسته اند.

بهترین او صحنه های آندرالوزی است که به زبانهای زنده دیگر دنیا ترجمه شده است . در داستان کوتاه دوئل به سبک آندالوزی ؛ به رغم اسمی که دارد؛ خونی ریخته نمی شود.


یوسپ دی لامپه دوزا، یکی از نویسندگان و شاعران اسپانیایی می باشد.

اثر معروف این شخصیت ادبی با نام یوزپلنگ می باشد


زوریلا خوزه زوریلایی مورال

شاعر و نمایشنامه نویس اسپانیایی در بیست ویکم فوریه 1817 متولد و در بیست وسوم ژانویه 1893 در مادریت چشم از جهان فرو بست. 

برخی از آثار وی عبارتند از:

کفاش و پادشاه
خیانتکار اعتراف نکرده و شهید
همه روزهای جاندار
دون خوان
تینوریوگریگوریو مارتینز سیرا

شاعر، رمان نویس، کارگردان و نمایشنامه نویس اسپانیایی در ششم ماه مه 1881 در مادرید به دنیا آمد و در اول ماه اکتبر بر اثر بیماری سرطان در مادرید چشم از جهان فرو بست. آثار وی عبارتند از:

شعر کار
زندگی شیرین
سایه پدر
سرود گهواره
چوپان ها
معشوقه خانگی
بهار در پاییز
زنبق در میان خارها
عاشق
بانوی جوان رمانتیک سلطنت خداوند
دون ژوان اسپانیا
جادوگر را دوست بدار
شهردار
همسر آسیابان
ماما.


لیندرو فرناندز (د) موراتین

نمایشنامه نویس اسپانیایی به سال 1760 در مادرید به دنیا آمد و در بیست و یکم ژوئن 1828 در پاریس چشم از جهان فرو بست.

برخی از آثار وی عبارتند از:

پیرمرد و دختر جوان
کمدی جدید یا کافه
زن دو چهره
بارون
وقتی که یک دختر بله می گوید
مدرسه شوهران

اوسبیو بلاسکو

نویسنده اسپانیایی در فاصله سال های 1844 تا 1903 می زیست.

بسیاری از داستان های او سرگرم کننده است ؛ اما بعضی از آثار او از چنان تلخی گزنده یی برخوردار است که در پایان آدمی را به تفکر وا می دارد.داستان کوتاه روستایی ساده دل این نویسنده حتی در اسپانیای امروزنیز بسیار معروف است.بنیتو پررزگالدوس

رمان نویس، نمایشنامه نویس و سیاستمدار اسپانیایی در دهم ماه مه 1843 در پلاسک واقع در جزایر قناری به دنیا آمد و در چهارم ژانویه 1920 در مادریت چشم از جهان فرو بست. برخی از آثار وی عبارتند از:

ایپیزودهای ملی
زن دیوانه خانه
پدربزرگ
الکترا
دوشیزه سان کوینتین
پدرو مینیو
سلیا در محلات فقیرنشین
سلیمان خسیس
نیروی اراده
ماریوشا
خواهر سیمونا
متهمین
روح و زندگی باربارا
اخراج قوم مور
چشمه طلایی
وقایع ملی
فورتوناتا
خاسینتا
رحمت
انخل گرا
واقعیت.


وینسنت بلاسکو ایبانز Vicente Blasco Ibanez

یکی از بزرگترین نویسندگان قرن بیستم اسپانیا و شاید بزرگترین این نویسندگان است. وی به سال 1867 متولد شد و دوران جوانی را در مادرید گذرانید. پیش از آنکه تحصیلات خود را تمام کند به جرم افکار انقلابی از دانشگاه مادرید اخراج شد و در سال 1889 بر اثر شرکت در نهضت شورش‌طلبی اسپانیا به فرانسه پناه برد. چند سال بعد به کشورش بازگشت و مجله مهم «ملت» را که ارگان نهضت جمهوریخواهان بود تأسیس کرد و نخستین رمان‌های خود را به نام «گل بهار» و «آرزوی تارتانا» برای همین مجله نوشت. اندکی بعد دوباره ناچار به فرار از اسپانیا شد و با لباس ملاحی به ایتالیا رفت. در بازگشت به اسپانیا خود را به ستاد ارتش معرفی کرد و بازداشت شد و درنتیجه محاکمه به چهار سال زندان محکوم گردید. نه ماه بعد بخشیده شد و به نمایندگی مجلس انتخاب گشت در همین سال بود که کتاب معروف «سرزمین‌های نفرین شده» را که بهترین اثر ادبی نیمه دوم قرن نوزدهم اسپانیا دانسته‌اند، انتشار داد. بلاسکوایبانز تا سال 1909 در عالم سیاست بود. اما از آن پس از سیاست کناره گرفت و به جهانگردی و فعالیت ادبی پرداخت و محصول این فعالیتا دبی او، یکی از عالیترین گنجینه‌های ادبی زبان اسپانیا را تشکیل داد.

وی در آغاز کار رمان‌نویس ملی بزرگی محسوب می‌شد، اما اندک‌اندک یا از دایره «ملی» بیرون گذاشت و رمان‌نویس «بشری» شد. یکی از آثار او «میدان‌های خونین» که در ایران به نام «خون و شن» معروف است، به قدری شهرت یافته که تقریباً به تمام زبان‌ها ترجمه شده است. مهمترین آثار ادبی او بدین‌قرارند: سونیکا هرجایی، گل و نی، کلیسا، مشرق و زمین و خون و شن.
کارگوس ویلداسپینا

نویسنده اسپانیایی در سال 1891 در آنیگوآ از پدر ومادری انگلیسی وکلمبیایی زاده شد.

از این نویسنده اشعار’ مقالات و رمان ها و داستان های کوتاه در دست است ویکی از رمان های او به چند زبان ترجمه شده است.