گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

بیوگرافی ویکتور هوگو
نویسنده : منصور داودی - ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
 در پرونده های قرن نوزدهم پلیس مخفی پاریس از ویکتور هوگو به عنوان فردی بسیار خسیس و پول جمع کن، از آرتور رمبو به عنوان یک هیولا و از پل ورلن به عنوان یک آدم پست یاد شده است. در اسناد قدیمی و از یاد رفته پلیس پاریس که اخیراً در فرانسه به چاپ رسیده، قضاوتهای باورنکردنی پلیس قرن نوزدهم فرانسه درباره غولهای ادبیات آن دوران در این کشور نظیر "ویکتور هوگو"، "آرتور رمبو" و "پل ورلن" انتشار یافته است.
به گزارش AFP، این اسناد، ویکتور هوگو را یک فرد بسیار خسیس و پول جمع کن، آرتور رمبو را یک هیولا و پل ورلن را یک آدم پست معرفی کرده اند.
به گفته برونو فولینی، کارمند پارلمان فرانسه که این پرونده های غبارگرفته را پیدا کرده و آنها را گردآوری و به صورت کتاب منتشر کرده است، چیزی که تکان دهنده تر از این تصویرهای وحشتناک است، این است که معتبرترین نویسندگان آن دوران نیز تحت نظر پلیس مخفی قرار داشته اند.
او اظهار داشت:« این نشان می دهد پلیس مخفی فرانسه در کنار پرونده های جنایتکاران و چهره های سیاسی، پرونده هایی را نیز برای نویسندگان و هنرمندان تشکیل می داده است.»
یکی از نکات جالبی که کتاب "پلیس نویسندگانِ" فولینی از آن پرده برداشته این است که پرونده های سالهای 1879 تا 1891 تحت نظر "لویی آندریوس"، رئیس پلیس آن دوران قرار داشته که خودش پدر یکی از مشهورترین رمان نویسان و شاعران نسل بعد فرانسه یعنی "لویی آراگون" بوده است. ظاهراً چنان که خود آندریوس در خاطراتش نوشته است، تمام پاریس در آن دوران تحت نظر بوده است. به گفته فولینی، گزارشات پلیس درباره ویکتور هوگو، خالق رمان مشهور "بینوایان" درست سه جعبه بزرگ و حجیم را پر کرده بود.
این مبارز خستگی ناپذیر عدالت اجتماعی دو دهه را به خاطر انتقادهایی که از "لویی ناپلئون"، امپراتور فرانسه کرده بود، در تبعید به سر برد. این اسناد بیانگر این است که پلیس مخفی فرانسه که در اواخر قرن نوزدهم نویسندگان را تحت نظر می گرفته اند، در واقع نخستین زندگی نامه نویسان آنها بوده اند و گاهی نخستین قضاوت های اخلاقی را نیز درباره آنها به ثبت رسانده اند.
iran-tourism.ir