گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

بیوگرافی آلفرد نوبل- مخترع دینامیت
نویسنده : منصور داودی - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٠
 


21 اکتبر 1833 «آلفرد نوبلAlfred Nobel» کارخانه دار سوئدی و مخترع دینامیت به دنیا آمد که سرانجام اموال خود را وقف دادن جوائز به کسانی کرد که در طول هر سال در رشته خود بیش از دیگران به بشر خدمت کرده باشند. مهندس نوبل که فارغ التحصیل روسیه در رشته مهندسی و شیمی بود در ژوئیه سال 1867 «دینامیت» را اختراع کرده بود. 
«نوبل» که در شهر استکهلم و در یک خانواده سوئدی صنعتگر و سرمایه دار به دنیا آمده بود پس از فراغت از تحصیل در 20 کشور به تاسیس شعب کارخانه اقدام کرد.
آزمایشگاههای کارخانه های او در نیمه دوم قرن 19 موفق به 350 اختراع و طرح تازه شده بودند از جمله ساخت ماده منفجره «تی. ان. تی». وی از راه تولیدات شیمیاتی دارای ثروتی چشمگیر شده بود، ولی از آنجا که احساسی لطیف داشت و دست به قلم بود از این که ماده منفجره ساخته بود که ممکن بود در کشتن انسان و تخریب ابنیه از آن استفاده شود دچار نوعی عذاب وجدان و عدم رضایت از خود شده بود و چون چاره ای به نظرش نمی رسید سرانجام تصمیم گرفت که ثروت خود را وقف دادن جایزه به کسانی کند که در ه رسال بزرگترین خدمت را به بشریت کرده باشند. وی برای تحقق این منظور، یک موسسه مشترک سوئدی ـ نروژی را مامور این کار کرد و ضمن وصیتنامه ای که در 27 نوامبر 1895 در پاریس تنظیم کرد همه اموال و درآمد کارخانه هایش را در اختیار آن موسسه قرارداد و برپایه نظر خود طرحی را به موسسه داد.
آلفرد نوبل سال بعد در دهم دسامبر 1896 با وجدانی نسبتا آسوده از این عمل خود درگذشت. موسسه اهدای جوایز نوبل از محل دارایی و درآمد کارخانه های آلفرد نوبل پس از تنظیم سازمان و ضوابط مربوط از 27 ژوئن سال 1900 کار خود را آغاز کرد که این کار ادامه دارد و جوائز سالانه نوبل وسیله بزرگی برای تشویق امر پژوهش و تالیف بوده است.