گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

بیوگرافی جورج بست نخستین اسطوره و فوق قهرمان تاریخ فوتبال بریتانیا
نویسنده : منصور داودی - ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٠
 


جورج بست، بچه بد اخلاق و دوست داشتنى بلفاست پایان غم انگیز اسطوره ای شکسته

نام : جرج بست

تاریخ تولد : ۲۲ می سال ۱۹۴۶

محل تولد : کشور ایرلند شمالی - شهر بلفاست

تاریخ فوت : ۲۵ نوامبر سال ۲۰۰۵ - سن ۵۹ سالگی

پست : مهاجم

با مرگ «جورج بست» نخستین اسطوره و فوق قهرمان تاریخ فوتبال بریتانیا به تاریخ سپرده شد. جورج بست مهاجم افسانه اى منچستر یونایتد و تیم ملى فوتبال ایرلند شمالى که روز جمعه در سن ۵۹ سالگى در بیمارستان کرامول در مرکز لندن درگذشت نخستین فوتبالیست تاریخ بریتانیا بود که توانست محبوبیت یک ورزشکار در بین هوادارانش را از سطح امضا گرفتن و یا تبلیغ ساده براى کالاهاى تجارى بالا برده و به یک اسطوره و فوق ستاره تبدیل کند.تونى بلر نخست وزیر بریتانیا با آن که در مالت و در نشست سران کشورهاى مشترک المنافع بود پیام تسلیتى به مناسبت درگذشت جورج بست فرستاد و گفت: همه ما مى دانیم که جورج بست احتمالاً داراى طبیعى ترین استعداد فوتبال در بین هم نسلان خود بود.

او بدون شک یک قهرمان تراژیک با عمرى کوتاه بود. عمرى کوتاه در فوتبال و عمرى کوتاه در زندگى. از اواسط دهه ۱۹۶۰تا اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادى زمانى که «دیوید بکام» ستاره پرطرفدار کنونى فوتبال انگلیس حتى به دنیا هم نیامده بود، این جورج بست بود که توانست با بازى فوق العاده و حاشیه آفرینى دوست داشتنى و یا جنجالى اش قلب میلیونها جوان انگلیسى و غیرانگلیسى را از آن خود کند. با این همه اوج شکوفایى او تنها از ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۹ بود.