گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

ماجرای بخارست
نویسنده : منصور داودی - ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٠
 

ویژه سقوط چائوچسکو


ویژه سقوط چائوچسکو

  ایربا – گروه گزارش و تحلیل: بیست سال پیش انقلابیون رومانی به خیابانهای شهر ترانسیلوانیان آمدند و باعث انقلابی شدند که ثمره آن از بین رفتن یکی از سرکوبگر ترین دیکتاتوری ها در شرق اروپا بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی –خبری ایران بالکان (ایربا)به نقل از رسانه های این منطقه، مردم رومانی مراسم بیستمین سالگرد انقلاب کشورشان را گرامی داشتند.

بیست سال پیش انقلابیون رومانی به خیابانهای شهر ترانسیلوانیان آمدند و باعث انقلابی شدند که ثمره آن از بین رفتن یکی از سرکوبگر ترین دیکتاتوری ها در شرق اروپا بود.

در ماجراهایی که منجر به برکناری حکومت کمونیستی رومانی شد، بیش از هزار نفر کشته شدند.

آنچه در پی می آید، گزارش اختصاصی ایربا از بازخوانی ماجرای شوریدن مردم رومانی بر چائوچسکو، دیکتاتور مشهور این کشور است:

هر ساله سالگرد انقلاب سال 1989رومانی در بخارست برگزار می شود؛ انقلابی که باید یکی از حرکت های مردمی و خودجوش کشورهای حوزه بالکان محسوب شود که با سقوط حکومت دیکتاتوری نیکولا چائوچسکو، به یکی از حاکمیت های دیکتاتوری – کمونیستی این حوزه پایان داد.

آغاز ماجرا ...

اعتراضات به حکومت چائوچسکو از 16دسامبر 1989 آغاز شد. بهانه آغاز تظاهرات و اعتراضات علنی به حکومت، با دستگیری لاسلا توکیشا، کشیش مجارستانی فراهم شد؛ او در گفتگوهایی که با شبکه های خارجی انجام می داد، انتقادات شدیدی را علیه چائوچسکو، ثروت خانوادگی و حکومتش مطرح کرده بود.

کشیش مجارستانی به حبس خانگی محکوم شد اما کم کم اطراف منزل او به محل تجمع گروه های مخالف حکومت تبدیل شد؛ گروه هایی که با حضور در اطراف محل سکونت او حمایت خود از مواضع این کشیش مجارستانی را اعلام می کردند.

این روند به برگزاری راهپیمایی گسترده ای با حضور بیش از 100 هزار نفر در منطقه تومیشوار منجر شد که در نهایت با درگیری خونین معترضان و نیروهای امنیتی و کشته شدن صدها نفر پایان یافت.

حساسیت شرایط داخل کشور و بالاگرفتن اعتراضات، باعث شد نیکولا چائوچسکو که به ایران سفر کرده بود، در تاریخ 20 دسامبر به بخارست بازگردد.

به گزارش ایربا، حاکم رومانی به محض بازگشت به کشورش، سخنرانی ای درباره "حمله خارجی به رومانی مستقل"ترتیب داد اما صدای تیراندازی و شلیک چندین گلوله تنها چند دقیقه پس از آغاز سخنرانی او مانع ادامه سخنانش شد!

پس از این حادثه هرج و مرج و ناآرامی با شدتی بیش از پیش سراسر بخارست را فرا گرفت.

چائوچسکو پس از این ماجرا بار دیگر خواستار تشکیل مراسمی برای ایراد مجدد سخنرانی شد؛ روز 22دسامبر برای این منظور انتخاب گردید.

ساعات آغازین بامداد 22 دسامبر مردم با حمله به چند مجموعه دولتی، کنترل آن ها را بدست گرفته و با پائین کشیدن پرچم رومانی و علائم کمونیستی آن از صدر این ادارات، درگیری شدیدی را با پلیس، نیروهای امنیتی و ارتش رومانی آغاز کردند

در جریان همین درگیری ها، رئیس پلیس رومانی کشته شد.

 در پی این حادثه ویکتور استانکولسکی هدایت نیروهای امنیتی و کنترل کنندگان مراسم را بر عهده گرفت. او چندی بعد به واسطه خیانت به چائوچسکو در مراسم سخنرانی 22 دسامبر به عنوان یکی از اصلی ترین مهره های مسبب پیروزی انقلاب رومانی معرفی شد.

با شدت گرفتن درگیری ها و هجوم گسترده و بدون مانع هزاران نفر از مخاطبان چائوچسکو که در مقابل بالکن کاخ او ایستاده بودند، حاکم رومانی به همراه خانواده اش، سریعا محل درگیری را به وسیله بالگرد ترک کرد؛ او در آغاز به یکی از کاخ های خود پناه برد اما اندکی بعد با نا امن شدن آن منطقه، به شهر ترگوویشته، فرار کرد.

چند روز پس از این پرواز، نیروهای پلیس محلی، او و همسرش را بازداشت و زندانی کردند.

و پایان ....

پس از گذشت سه روز از بازداشت چائوچسکو، در کریسمس 1989، حاکم رومانی به همراه النا، همسرش بدون انجام هیچ گونه تشریفات خاص در یکی از باغ های شهر ترگوویشته در حضور تعدادی از مردم تیرباران شدند.

به گزارش ایربا، با پخش فیلم خشن اعدام چائوچسکو و همسرش از تلویزیون رومانی در شب 26 دسامبر، بازماندگان و وابستگان به حکومت او به طور کامل تسلیم، متواری و فراری شده و شرایط این کشور تغییر کرد.

در طول دوران اعتراض های مردمی رومانی، حمایت های بسیاری از سوی کشورهای مختلف منطقه بالکان از مخالفان حکومت صورت گرفت که در این میان جنبش های مردمی یوگوسلاوی سابق سهمی بسزا داشتند.

به رغم تاکیدات گسترده بر لزوم شکل گیری حکومتی دموکراتیک در رومانی آن روز، مدتی پس از سقوط چائوچسکو، جان الییسکو، همقطار حاکم سابق به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور انتخاب شد.

الییسکو تا سال 1996 در سمت خود باقی ماند؛ هر چند که او پس از این دوره، به واسطه عدم کسب نتایج کافی در انتخابات مدتی خانه نشین شد اما بار دیگر و از سال 2000 تا 2004 به عنوان رئیس جمهور رومانی برگزیده شد.

این کشور در سال ۲۰۰۷ رسما به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و مردم و مقامات این کشور پس از دشواری های سنگین معیشتی - اقتصادی دهه ۹۰، هنوز در انتظار بهبود شرایط کشورشان به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا هستند.