گاهی به آسمان نگاه کن(ارس سرزمین زیبائی‌ها)

علوم کتابداری ، مدیریت دانش،دانستنیها، ایران شناسی،‌جهانگردی، آموزش، تاریخ و جغرافیای جهان، سینما، ادبیات جهان، هنر، صنعت، هوا و فضا و ....

آثار قرآن در زندگی فردی و اجتماعی بشر
نویسنده : منصور داودی - ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٠
 

...


آثار قرآن در زندگی فردی و اجتماعی بشر به شرح زیر است‌:

1.قرآن‌، سبب هدایت فرد و جامعه است‌

ذَ َلِکَ الْـکِتَـَب‌ُ لاَ رَیْب‌َ فِیه‌ِ هُدًی لِّلْمُتَّقِین‌;(بقره‌،2) هیچ شکی در این کتاب نیست‌، قرآن هدایت برای پرهیزگاران است‌."

2.قرآن‌، انسان را از غفلت خارج می‌کند و به مقام توجه و تذکر می‌رساند"وَ لَقَدْ یَسَّرْنَا الْقُرْءَان‌َ لِلذِّکْرِ فَهَل‌ْ مِن مَّدَّکِرٍ;(قمر،17) ما قرآن را برای متذکر شدن آسان ساختیم‌; آیا متذکر شونده‌ای هست‌؟"

3.قرآن شفا همه بیماری‌های فکری‌، اخلاقی و حتی جسمی است‌

"وَ نُنَزِّل‌ُ مِن‌َ الْقُرْءَان‌ِ مَا هُوَ شِفَآءٌ وَ رَحْمَة‌ٌ لِّلْمُؤْمِنِین‌َ وَ لاَ یَزِیدُ الظَّـَـلِمِین‌َ إِلآ خَسَارًا;(اسرأ،82) قرآن را نازل می‌کنیم که شفا و رحمت برای مؤمنان است‌..."

امام علی‌می‌فرماید: "از این کتاب بزرگ آسمانی برای بیماری‌های خود شفا بخواهید و برای حل مشکلاتتان از آن یاری بطلبید; چرا که در این کتاب درمان بزرگ‌ترین دردهاست‌: درد کفر و نفاق و گمراهی و ضلالت‌."(مستدرک الوسائل‌، محدث نوری‌، ج‌، ص‌، مؤسسه آل البیت‌.(

و در جای دیگر می‌فرماید: "کتاب خدا را محکم بگیرید، زیرا رشته‌ای بسیار مستحکم است و نوری آشکار است‌، دارویی شفا بخش و پربرکت است و آب حیاتی است که عطش تشنگان حق را فرو می‌نشاند; هر کس به آن تمسک

 

جوید او را حفظ می‌کند، و آن کسی که به دامنش چنگ زند نجاتش می‌بخشد"(بحار الانوار، علامه مجلسی‌، ج‌، ص‌، مؤسسه الوفأ.)

4.قرآن نجات دهندة از فتنه‌ها، شفاعت کننده انسان‌ها و راهنمایی به بهشت است‌.

پیامبر اکرم‌می‌فرماید: "هر گاه فتنه‌ها چون شب تار شما را احاطه نمود به قرآن روی آورید چرا که شفاعتش پذیرفته و گزارشش از اعمال بندگان تصدیق می‌شود. هر که قرآن را پیشوای خویش قرار دهد، او را به بهشت رهبری نماید و هر که آن را پشت سر اندازد به دوزخش کشاند، راهنمایی است که انسان را به بهترین راه‌ها، راهنمایی می‌کند."(اصول کافی‌، کلینی‌، ج‌، ص 598، دارالکتب الاسلامیه‌.)

5.قرآن‌، سبب آرامش درونی است زیرا یکی از نام‌های قرآن‌، ذکر است‌

"ذَ َلِکَ نَتْلُوه‌ُ عَلَیْکَ مِن‌َ الاْ َیَـَت‌ِ وَالذِّکْرِ الْحَکِیم‌;(آل‌عمران‌،58) و یادآوری حکیمانه است‌." و خداوند می‌فرماید:

"الَّذِین‌َ ءَامَنُواْ وَ تَطْمَئـِن‌ُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللَّه‌ِ أَلاَ بِذِکْرِ اللَّه‌ِ تَطْمَئـِن‌ُّ الْقُلُوب‌;(رعد،28) آگاه باشید با یاد خدا قلب‌ها آرامش می‌یابد. و... .

بی شک‌، تربیت و تزکیه انسان‌ها، برخورداری از جامعه‌ای ایده آل و سعادت جاودانة همگان در گرو شناخت قرآن‌، انس با آن‌، کسب معارف والای آن‌، عمل به احکام و دستورات این کتاب الهی است